Concursul National de Literatura „Aghata Grigorescu Bacovia”

Concursul Naţional de Literatură

„Agatha Grigorescu Bacovia” – ediţia a V-a

Doarece necesitatea pentru cultură există mai mult ca oricând în viaţa oamenilor, Primăria oraşului Mizil a iniţiat mai multe manifestări şi activităţi culturale, printre care, la loc de frunte se află Concursul Naţional de Literatură „Agatha Grigorescu Bacovia” aflat la cea de-a V-a ediţie, care-l va avea anul acesta ca preşedinte pe academicianul Eugen Simion.

În anii trecuţi au participat nume de marcă din cultura românească, unii dintre aceştia realizând adevărate legături de suflet cu oraşul nostru, cu oamenii de aici.

Amintim pe: Grigore Vieru, Adrian Păunescu, Dan Puric, Tatiana Stepa, Fănuş Neagu, Mircea Diaconu (şi întreg teatrul Nottara), Octavian Paler, Dan Piţa, Gelu Mureşan şi alţii.

În cele patru ediţii s-au primit peste 2000 de materiale reprezentând creaţii literare în domeniul poeziei şi prozei din România şi multe alte ţări, cum ar fi: Noua Zeelandă, China, Anglia, Danemarca, Franţa, Republica Moldova, Italia, etc..

De fiecare dată, în faţa unui numeros public, invitaţii au vorbit despre tristeţe, despre realităţile existente, despre lacrimă, zâmbet, s-a vorbit despre viaţa oamenilor, de modul în care sufletul lor ar putea primi mai mult.

Anul acesta, ca şi în ultimii doi ani, evenimentul cultural va cuprinde şi un festival de muzică folk care va avea o secţiune de creaţie în care veţi avea ocazia să cunoaşteţi talente autentice din acest preţios gen muzical şi o secţiune de recitaluri în care vor apărea nume de marcă din muzica folk.

Vă anunţăm deasemenea redeschiderea stagiunii teatrului Nottara!

Toate acestea şi multe altele sunt pentru dumneavoastră, pentru sufletul dumneavoastră, stimaţi mizileni!

Am dori ca în momentul desfăşurării acestor importante evenimente culturale, sala Casei de Cultură să devină arhiplină, demonstrând în felul acesta sensibilitatea şi chemarea mizilenilor spre acte de cultură autentice.

Ar fi un motiv de mândrie pentru noi toţi, dar şi de satisfacere pentru înalţii noştrii oaspeţi.

Prestigioasa editură Dacia din Cluj, v-a acorda câştigătorului marelui premiu, publicarea gratuită a unui volum.

Vă aşteptăm!

IMPORTANT pentru cei ce vor sa participe:

Participanţii (nu există condiţii de vârstă sau apartenenţă la Uniunea Scriitorilor sau la alte forme asociative ale scriitorilor) vor trimite, până la data de 10 septembrie 2011: Pentru Secţiunea Poezie: 15 poezii pe suport electronic (e-mail sau C.D).Pentru Secţiunea Proză: 15-20 pagini culese cu diacritice (corp Times New Roman – 14). Pentru ambele secţiuni textele se semnează cu numele real (dacă autorul doreşte să fie publicate sub pseudonim, va specifica acest lucru). Se anexează un C.V. care va cuprinde, obligatoriu: adresele de corespondenţă (adresa poştală, e-mail, nr. de telefon) şi o foto-grafie (JPEG, TIF) cu latura mare de minimum 15 cm.

C.D.-urile expediate prin poştă (verificaţi corectitudinea formatării!) se trimit în plic, pe adresa: Asociaţia Culturală Agatha Grigorescu Bacovia, str. Agatha Grigorescu Bacovia, nr.13 A, Mizil, jud. Prahova.

Textele prin e-mail vor fi expediate la adresa: lucian_manailescu@yahoo.com

Vom confirma primirea textelor imediat ce acestea ne-au parvenit.

Juriul (prezidat de dl. Academician Eugen Simion) va fi format din 5 membri ai Uniunii Scriitorilor din România, iar câştigătorii vor fi anunţaţi din timp despre data desfăşurării festivităţii de premiere.